1091-egyetem-tavasz-szeged-tudomanyegyetem-program-fesztival

A Biológia Intézet Programjai az SZTE Egyetemi Tavasz 2024 Rendezvénysorozat keretein belül

Húsevő növények – dokumentumfilmvetítés az SZTE Biológia Intézetében

2024. április 22. (hétfő)

6726 Szeged, Közép fasor 52.

A rovaremésztő növények a növények egy különleges csoportja, melyek főként rovarokat és más ízeltlábúakat csapdául ejtve fedezik táplálékuk egy részét. Bár széles körben előfordulnak a Földön, a rövidfilmeben a budapesti Fűvészkert növényei révén ismerhetjük meg sajátos életüket, egyedi perspektívákból fényképezve és szakértők bevonásával bemutatva.

A filmvetítést követően kötetlen beszélgetésre nyílik lehetőség az alkotóval, Csapó Andrással.

Tanulmányúton Észak-Ausztráliában: Darwin és környékének növény- és madárvilága

Bátori Zoltán és Tölgyesi Csaba előadása az SZTE Biológia Intézetében

2024. április 24. (szerda)

Kolosváry Gábor Terem

6726 Szeged, Közép fasor 52.

2023 szeptemberében–októberében három hetet töltöttünk Ausztrália északi részén, ahol a 10. Restaurációs Ökológiai Világkongresszus előadásai után botanikai és ornitológiai tanulmányúton vettünk részt, s bejártuk a Darwin, Jabiru és Katherine települések által határolt területet. Előadásunkban bepillantást nyújtunk a tengerparti zóna, a mangrovék, a monszunerdők, a sziklás élőhelyek és a szavanna jellegű eukaliptusz erdők élővilágába is.

,,Egy húron pendülünk…” – A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar Gitártanszakának koncertje

Fellépnek a Művészeti Kar gitár szakos hallgatói, felkészítő tanáraik Bozóki Andrea, Girán Péter, Dárdai Sándor és Pavlovits Dávid.

2024. május 2. (csütörtök)

6726 Szeged, Közép fasor 52.

A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának gitár tanszaka több, mint 30 éves múlttal rendelkezik. A nagy múltú, országosan elismert szegedi tanszakot nemzetközi szinten is elismert oktatók gazdagították az évek folyamán. Az idei tanévtől több, mint húsz ifjú gitáros tanulja a szakma fortélyait az egyetemen, az ország egyik legnépesebb gitártanszakává téve azt. Az elmúlt évek alatt hazai szinten és nemzetközileg is elismert művészek, tanárok kerültek ki az intézményből. Ami mindenkiben közös, az a zene szeretete, és a vágy, hogy ezt mások felé is közvetíthessék. A koncerten az elmúlt 500 év legnevesebb szerzőitől hangoznak el közönségbarát gitárdarabok.

A koncert a XXV. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál előeseménye.

Biológus a festőállványnál: Dr. Széles Eszter „naiv” festészete

Kiállításmegnyitó

2024. május 14. (kedd)

6726 Szeged, Közép fasor 52.

Dr. Széles Eszter az SZTE Biológia Intézet munkatársa. Emberi érzéseket bemutató absztrakt festményeket, mindemellett szürrealista stílusú, főként női alakokat ábrázoló akrillal készült alkotásokat láthatunk a kiállításon. A művekre jellemző a sötétebb, komorabb hangvétel, melyet megtör a női alakokat ábrázoló munkák lágysága. Festményeiből először láthat a nagyközönség Szegeden egy válogatást az Tavaszi Kulturális Fesztivál keretein belül. A zenés megnyitót követően kötetlen beszélgetésre nyílik lehetőség az alkotóval.

A megnyitót követően a kiállítás 2024. június 28-ig látogatható a Biológia Intézet nyitvatartási idejében.

„Növények Napja 2024” előadássorozat az SZTE Biológia Intézet és az MTA Szegedi Területi Bizottság szervezésében

2024. május 17. (péntek)

MTA TABT Székház

6720 Szeged, Somogyi utca 7.

A „Növények Napja 2024” nemzetközi rendezvényhez kapcsolódóan izgalmas tudományos-ismeretterjesztő előadásokkal várjuk az érdeklődőket a növénybiológia számos területéről:

Prof. Dr. Fehér Attila: Halhatatlanok-e a növények? És ha igen, akkor miért nem?

Dr. Gallé Ágnes: Mit tehet a helyhez kötött növény? Védekezési és méregtelenítési folyamatok

Dr. Poór Péter: Gázmolekulák a növényi védekezés szolgálatában

Dr. Lantos Csaba, Dr. Pauk János: In vitro androgenezis felhasználása új gabona fajták előállítására

Dr. Kelemen András: Hogyan szöknek meg kertünkből a kaktuszok és milyen veszélyt jelentenek a természetre?

Dr. Bátori Zoltán: A karsztterületek „virágoskertjei”: a töbrök növényzete

A tudás titkos kertje – válogatás muzeális értékű botanikai könyvekből

Kiállításmegnyitó

2024. május 17. (péntek)

SZTE Klebelsberg Könyvtár

6722 Szeged, Ady tér 10.

Belépve a kiállítás elkerített területére, eddig elrejtett muzeális kincseket fedezhet fel a látogató az SZTE Növénybiológiai Tanszékének és az SZTE Klebelsberg Könyvtárának közös kiállításán. A több száz kötetes, kalandos sorsú botanikai gyűjtemény jeles nemzetközi és hazai nyomtatású példányait fellapozva, egy csodálatos világ tárul elénk. A gyűjtés, a megismerni vágyás, vagy éppen a rendszerezés szándéka, művészi igényeséggel társulva érlelte a növénytudományok e gyümölcseit. A könyvek anatómiai részleteséggel kidolgozott metszetek és csodálatos festmények segítségével mutatják be a növényvilág sokszínűségét. A kiválogatott könyvek alkotta kertben igazi érdekességek és kuriózumok várnak minden érdeklődőre a növények világából.

A kiállítás 2024. június 28-ig látogatható a könyvtár nyitvatartási idejében.

2024. május 21. (kedd)

6726 Szeged, Közép fasor 52.

A koncert a XXV. Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál előeseménye.