MTA SZTE „Lendület” Növényi NaNObiológia Kutatócsoport

A KUTATÓMŰHELY VEZETŐJE

Ördögné Dr. Kolbert Zsuzsanna, Növénybiológiai Tanszék

 

A KUTATÓMŰHELY BEMUTATKOZÁSA

Napjaink sürgető kihívása a haszonnövények szárazsággal szembeni tűrőképességének fokozása a fenntartható mezőgazdaság elveivel összhangban. Egy ígéretes, zöld technológia a magedzés, ami védekezési folyamatok indukciójával felvértezi a növényt a stresszel szemben. A nanoanyagok számos előnyös fizikai-kémiai tulajdonsággal rendelkeznek, melyek kihasználhatók az edzés hatékonyságának fokozása érdekében. A nitrogén-monoxid (NO) és a származtatott reaktív formák kémiai donorok vagy plazma-aktivált folyadékok (PAL) formájában történő adagolása toleranciafokozó hatást fejt ki, csakúgy, mint a füstből származó karrikinek (KAR). A Lendület-projekt keretében végzett gyakorlati megközelítésű, interdiszciplináris munkának a fő kérdése az, hogy az újonnan fejlesztett nano NO donor és nano KAR, valamint a nanorészecskékkel stabilizált PAL hatékonyabb szárazságtűrést fokozó ágensek-e a magedzés során, mint a nem nanoformák? A kérdés megválaszolása céljából növényházi modellrendszerekben végzünk kísérleteket többszintű megközelítéssel. A szárazságra adott válaszokat sejt-, szerv- és szervezetszinten vizsgáljuk, és transzkriptomikát, proteomikát és metabolomikát alkalmazunk a nanoanyagok toleranciafokozó hatásának jellemzésére. Továbbá új kutatási irányok kijelölése érdekében célunk az ozmotikus stresszválaszhoz kapcsolódó új, NO-kapcsolt gének azonosítása genetikai szűréssel. A projekt támogatni kívánja a kutatói közösséget azáltal, hogy tudományos weboldalon gyűjti össze a növényi NO-ról rendelkezésre álló ismereteket.


További információ:

www.plantnanobio.com

Friss Hírek

header

Celebrate the launch of the Host–Pathogen Interaction Center on May 12 2025 13:50, with keynote talks by:

  • Dr. Katalin Karikó, Nobel Laureate Professor of the University of Szeged, Institute of Biology

  • Dr. Mihai Netea, Radboud University Nijmegen Medical Centre,The Netherlands

  • Dr. Norbert Pardi, University of Pennsylvania, Philadelphia, USA

Followed by a two-day workshop (May 13–14) focused on fungal pathogens, featuring speakers from Brazil, Germany, France, UK, and the USA.
The event is free, but registration is required, so we have set up a Google Form for those interested to register. Click here to register for free!