MTA-SZTE „Lendület” Antropogén Stressz és Növényi Ellenálló Képesség Kutatócsoport


A kutatóműhely vezetője

Dr. Feigl Gábor, Növénybiológiai Tanszék


A kutatóműhely bemutatkozása


A csoport célja, hogy feltárja azokat a kölcsönhatásokat, amelyek az újkeletű antropogén szennyezők – mint a mikroműanyagok, nehézfémek, nanorészecskék és antibiotikum-maradványok – együttes jelenléte révén alakulnak ki a növények fejlődése során. Mivel ezen stresszorok egyre gyakrabban fordulnak elő a mezőgazdasági környezetben, jobb megértésük és kezelésük kulcsfontosságú a növénytermesztés jövője szempontjából.

A háromlépcsős kutatási program célja a korai fejlődési szakaszban fellépő stresszreakciók azonosítása in vitro modellekben, majd ezek enyhítési lehetőségeinek vizsgálata innovatív mag-előkezelési módszerekkel – például szilícium nanorészecskékkel vagy bio-priming stratégiákkal. A legígéretesebb kezeléseket a projekt végső fázisában valós talajviszonyok között is teszteljük, rhizotron és mikrokozmosz rendszerek segítségével.

A kutatócsoport interdiszciplináris megközelítéssel, modern fiziológiai, molekuláris és metabolomikai módszerekkel dolgozik, és kiemelt figyelmet fordít a talaj mikrobiális közösségeinek válaszreakcióira is. A várható eredmények nemcsak a növényélettani tudásunkat bővítik, hanem hosszú távon hozzájárulhatnak a fenntartható mezőgazdasághoz és az élelmezésbiztonság megerősítéséhez is.

Friss Hírek

KJA-Number-4406

Egy kórokozó – például egy baktérium – támadására a növény azonnal bezárja a gázcserenyílásait, hogy a patogén ne juthasson be. A Szegedi Tudományegyetem biológusai friss publikációban közölték, hogy az első vonalú védekezést biztosító zárósejtek nemcsak a növényt, hanem saját magukat is védik. Dr. Czékus Zalán, a publikáció első szerzője, a Növénybiológiai Tanszék tudományos munkatársa és Dr. Poór Péter egyetemi docens, a Növényi Stresszfiziológiai és Fotoszintézis Kutatócsoport vezetője osztotta meg velünk a felfedezés részleteit.