*

«||»

Friss hírek

Akadémiai Díjat kapott Prof. Dr. Farkas Eszter és Dr. Röst Gergely

A Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileumi közgyűlésén Akadémiai Díjat vett át a Szegedi Tudományegyetem két kutatója, Prof. Dr. Farkas Eszter molekuláris biológus, az SZTE SZAOK és az SZTE TTIK Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszék egyetemi tanára és Dr. Röst Gergely matematikus, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Bolyai Intézet Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszék tanszékvezető egyetemi docense.

header

Celebrate the launch of the Host–Pathogen Interaction Center on May 12 2025 13:50, with keynote talks by:

  • Dr. Katalin Karikó, Nobel Laureate Professor of the University of Szeged, Institute of Biology

  • Dr. Mihai Netea, Radboud University Nijmegen Medical Centre,The Netherlands

  • Dr. Norbert Pardi, University of Pennsylvania, Philadelphia, USA

Followed by a two-day workshop (May 13–14) focused on fungal pathogens, featuring speakers from Brazil, Germany, France, UK, and the USA.
The event is free, but registration is required, so we have set up a Google Form for those interested to register. Click here to register for free!

homoki_gyep

Még a természetes növényzettel rendelkező élőhelyekről is gyakran hiányoznak olyan növényfajok, amelyeknek a terület adottságai alapján jelen kellene lenniük – támasztja alá egy új kutatás, amelyet a Tartui Egyetem kutatói koordináltak és a neves Nature folyóiratban publikáltak.

Dr. Kis Luca

Dr. Kis Luca, az SZTE Biológiai Intézet Embertani Tanszékének tudományos munkatársa az országban egyedülálló módon embertani leletek egykori arcának digitális rekonstrukciójával foglalkozik. Erről a különleges szakmáról kérdeztük őt interjúnkban.

Eseménynaptár

Rendezvénynaptár *

  • *
    ápr
    29
    április 29. 15:30 - május 20. 19:00
    Janda Katalin 1988-ban született Zalaegerszegen. Művészeti tanulmányait 1998-ban kezdte a Martonvásári Alapfokú Művészeti Iskola grafika Tanszakán Bacskovszky Nóra, majd 2006-tól Kárpáti József vezetésével. 2007-ben felvételt nyert a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Rajz- és Művészettörténet Tanszékére, 2008-ban pedig az SZTE TTIK-án kezdte meg biológia tanulmányait. 2013 óta a Martonvásári Alapfokú Művészeti Iskola képzőművészet tanára, ahol ismét Kárpáti Józseffel dolgozhat együtt. 2020-ban készült el saját honlapja, mely alkotásai mellett a „Málna új élete” blogot is tartalmazza. Málna egy macska, melynek karaktere a szerző életének apró mozzanatait jeleníti meg burkoltan, illetve az éppen felmerülő társadalmi és egyéb problémákra reflektál. A képekhez kapcsolódnak irodalmi alkotások, dalszövegek, időnként saját, mese jellegű történetek.
  • *
    máj
    14
    május 14.
    10:00 - 12:00
    „Pseudomonas izolátumok és Aspergillus flavus közötti antagonista kölcsönhatások vizsgálata”

Ösztöndíjak, pályázatok

borito2

A Fulbright Bizottság tájékoztató előadást tart március 10-én 14 órától az SZTE Rektori Épület földszinti 5-ös termében. Az ösztöndíjakról és a pályázati feltételekről szóló általános tájékoztató után két frissen hazatért szegedi Fulbright ösztöndíjas és egy alumna is megosztják élményeiket, tapasztalataikat.

475426861_961343522809078_7768097803074967477_n

kep

Újra meghirdette a Magyar Tudományos Akadémia az 1997-ben alapított, teljesítmény-központú, magas presztízsű Bolyai János Kutatási Ösztöndíj pályázatát, amelynek célja a kiemelkedő kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése a fiatal kutatók körében, valamint az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés elősegítése.

pannonia_osztondij2025

A Szegedi Tudományegyetem mobilitási pályázatai a Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával a 2025/2026. tanévre

Amennyiben tervezed, hogy megpályázod, gondold végig, hogy merre szeretnél menni és további információkért keresd fel koordinátorunkat (Dr. Szepesi Ágnes) a szepesia@bio.u-szeged.hu email címen. A jelentkezési határidő: 2025. február 24.

Fókuszban

SZTE Rektori Hivatal épülete

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is Magyarország legjobb egyeteme lett a Szegedi Tudományegyetem az oktatói kiválóság alapján a HVG közelmúltban megjelent felsőoktatási rangsorában. A Tisza-parti intézmény a többi rangsorban is előkelő helyen végzett: az összesített képzési rangsorban két helyet előre lépve a második lett, a hallgatók kiválósága alapján pedig az ötödik helyet szerezte meg. A kari kiválósági rangsorban is remekül szerepelt a szegedi egyetem: az összes hazai egyetemi kar közül a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (SZTE SZAOK) a dobogó harmadik helyét foglalja el.

Frater_borito

Dr. Fráter Lóránd, a Szegedi Tudományegyetem egykori orvosprofesszorának digitális technikával készült képeiből nyílt állandó kiállítás az SZTE Biológia Intézetében. Az egyedülálló gyűjtemény örököse jóvoltából nemcsak az egyetem hallgatói és munkatársai, hanem a nagyközönség is megismerkedhet a modern, egyedi, kevert stílusú művekkel, melyet először a Reök-palota 2021. decemberében megnyílt kiállításán mutattak be. A kiállítás szabadon látogatható az Intézet nyitvatartási idejében (munkanapokon 8 és 17 óra között).


BioBlog

DSC_0774

Idén is izgalmas programokkal és bemutatókkal várták az érdeklődőket a Biológia Intézet munkatársai a Kutatók Éjszakáján! Kísérletek, érdekes előadások, laborkörbevezetések zajlottak az este folyamán, ahol kicsik és nagyon ismerkedhettek meg közelebbről az Intézethez köthető kutatásokkal, érdekességekkel, a legbátrabbak pedig egy szabaduló(labor)szobában fejthették meg a kijutáshoz szükséges feladványokat!

Köszönjük mindenkinek a részvételt, jövőre is találkozunk!

IMG_20230114_103221_1

Rohamosan közeledik az egyetemi felvételi jelentkezés határideje, talán ennek is köszönhető, hogy január 14-én, szombaton igen nagy számban látogattak középiskolások az SZTE TTIK Kari Nyílt Napjára! A Biológia Intézetet 6 tanszék képviselte az eseményen, a munkatársak számos érdekes kísérlettel, bemutatókkal, mikroszkópozással és hasznos információkkal várták az érdeklődő diákokat. A délelőtt folyamán Dr. Csontné Dr. Kiricsi Mónika általános tájékoztatót tartott a biológia szakról, a program zárásául pedig Dr. Pfeiffer Ilona előadását hallgathatták meg a jelenlévők az egyetemi képzés rendszeréről és a felvételi eljárással kapcsolatos információkról.

Reméljük, ősszel sok diákot láthatunk viszont leendő biológusként az egyetemen!

IMG_20221105_100256

November elején Bajára látogattunk, ahol az őszi Kis Biológus Táborba vittünk érdekességeket a résztvevő gimnazista diákoknak. A tábor az Ifjú Kutatók Egymásért Egyesület, a Biológia Intézet és a DOSZ Biológiai és Kémiai Tudományok Osztálya szervezésében került megrendezésre, melyre a környező iskolák, gimnáziumok diákjait várták a szervezők. Az Embertani Tanszékről Király Kitty vezette be a csontok világába az érdeklődőket, Allaga Henrietta és Balázs Dóra pedig a Mikrobiológiai Tanszékről hozott érdekes mikrobákat és mintákat a gyakorlathoz. Mikroszkópos vizsgálatokon, kiviből való DNS kivonáson keresztül ismerkedhettek a laboratóriumi feladatokkal a diákok, de színes baktériumokkal való rajzolást is kipróbálhatták a délelőtt folyamán. Utolsó állomásként megismerkedhettek a magyarországi gombákkal, felismerésükkel, ugyanis a tábor második napján élőben is lehetőségük volt gombákat keresni a gemenci Tüske erdőben: Sándor Attila gombász vezetésével gombaismerettel bővíthették tudásukat a résztvevők.